понеділок, 29 серпня 2022 р.

Український «сміхотерапевт». До 100-річчя від Дня народження Павла Глазового!


Народ, який сміятись вміє

Ніхто не знищить, не розвіє

П. Глазовий

30 вересня виповнюється 100 років від Дня народження заслуженого діяча мистецтв України, лауреата премій ім. Остапа Вишні, П. Сагайдачного, І. Нечуя-Левицького, Наталії Забіли, члена Спілки письменників СРСР, поета-сатирика Павла Прокоповича Глазового (1922 - 2004).  Народився Павло Прокопович 30 серпня 1922 року у с. Новоскелюватка на Миколаївщині у сім’ї хлібороба. У Новоскелеватці пішов до школи. У тридцятих роках після колективізації сім'я Глазових переїхала до Кривого Рогу. Павло Прокопович навчався у Новомосковському педагогічному училищі, вчителював у с. Кірове Щорсівського району. Учасник Великої Вітчизняної війни, був у діючій армії з 1941 р. по 1946 р. Після війни Глазовий навчався в Криворізькому педагогічному інституті, де його запримітив Остап Вишня.

субота, 27 серпня 2022 р.

Живі, поки пам'ятаємо. Відео презентація до Дня пам’яті захисників України


Щороку 29 серпня в Україні відзначається День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
До Вашої уваги відео презентація "Живі, поки пам'ятаємо". (До Дня пам’яті захисників України.)
Приємного перегляду.

вівторок, 23 серпня 2022 р.

Головне державне свято країни

 

Щороку, наприкінці літа, Україна відзначає своє головне державне свято – День Незалежності. 24 серпня 1991 року було проголошено незалежність української держави. Це проголошення стало  результатом багатовікової боротьби українського народу за незалежність України, яка протягом свого існування дуже часто страждала від посягань загарбників.

Одними перших країн, які визнали незалежність України стали Литва, Латвія, Естонія, Чехословаччина, Ізраїль, Болгарія, Угорщина. Пізніше - Великобританія, Франція, Німеччина. До кінця 1992 року суверенність української держави визнавало понад 90 країн.

Україна як суверенна й незалежна держава має власні національні державні символи. Відповідно до статті 20 Конституції України державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.

Державний Прапор України — стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Під ним українці йшли до проголошення самостійності, тому для України як держави, яка має давнє історичне коріння та прагне стати повноправним членом Європейського Союзу, природним має бути вияв пошани до своєї національної символіки, а саме до прапора.

19 лютого1992року Верховна Рада України затвердила своєю постановою Державний Герб незалежної України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті. 



Державний Гімн України - один з головних державних символів України поряд з прапором і гербом. Державним гімном є перший куплет та приспів пісні «Ще не вмерла України і Слава, і Воля» слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційно його «Музичну редакцію» ухвалила Верховна рада України 15 січня 1992 року; слова гімну затверджено законом «про Гімн України» 6 березня 2003 року.

З днем Незалежності

З днем Незалежності вітаю всіх вас, люди,
Хто в серці промінь сонечка несе!
Нехай добро в душі натхненній буде
І мир в країні — це понад усе!
Хай буде щастя в кожного в родині,
Всі дні хороші, радісні, ясні!
А небеса над нами сині-сині
Й над світом мирним чарівні пісні.
Я Україні зичу перемоги,
У підлій, нам нав’язаній війні.
Хай нас до щастя всі ведуть дороги,
До світла, до науки… Війнам — ні!
І буде батько сина піднімати
У небеса, де линуть журавлі.
Щасливо усміхатиметься мати
На українській радісній землі.
Нам незалежність зірочкою сяє
І воля дужі крила всім дає.
Людина вільна всі шляхи здолає,
Бо в неї сила і відвага є.
Своє знамено ми у світ несемо,
У ньому Правда, Мудрість і Краса.
Ми Україну нашу піднімемо.
Зло згине, як на сонечку роса.
Прийде година щастя світанкова,
Народ мій долю вишиє свою.
І зазвучить над світом рідна мова,
І буде щастя у моїм краю! Н. Красоткіна

Джерело:  http://surl.li/ctput 


неділя, 21 серпня 2022 р.

Державний Прапор - символ соборності й незалежності України

 Небеса блакитні сяють з глибини,

А пшеничні й житні мерехтять лани.
Образ цей не зблідне, хоч минуть жнива
Це знамено рідне - злото й синєва.
Прапор наш, як літо, в сонці майорить,
По долині - жито, по горі - блакить.

                Д. Павличко

Щороку 23 серпня відзначається День Державного Прапора України. В Україні свято встановлене згідно з указом Леоніда Кучми «Про День Державного прапора України» від 23 серпня 2004 року. У 2009 році Віктор Ющенко вніс до Указу зміни, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.

Державний Прапор України є офіційним державним символом України, її суверенітету та незалежності. Державний Прапор України - національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: нижньої - жовтого кольору, верхньої - синього кольору.  Для українців це кольори чистого неба і пшеничного лану. Співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

Найбільший прапор України був розміром 40×60 метрів. Його навіть внесли до Книги рекордів України.

субота, 20 серпня 2022 р.

Сьогодні Всесвітній день ліні!

 20 серпня Всесвітній день лінощів. Мета свята зовсім не в тому, щоб оспівувати ледарів. Його завдання — ефективна боротьба зі стресом і синдромом хронічної втоми. Спеціалісти вважають, що лінь - це захисна функція організму, яка допомагає людині уникнути депресії. Але це тільки в тому випадку, якщо ви лінуєтеся дозовано, а не постійно. Психолог вважає, що інколи треба дати собі час на лінь, полінуватися.

Неможливо чітко сказати, лінощі — це добре чи погано. Але є думка, що всі прориви в науці та техніці сталися саме завдяки цій якості людей. Буває, що людина занадто лінується підійматися на верхні поверхи сходами, замітати будинок, чистити килими, вставати та вмикати кнопку телевізора. Може саме через це з'явилися такі винаходи, як пральна машина, ліфт, пилосос, пульт управління, телефон.

Вважається, що День лінощів зародився в Колумбії, в Ітагуі (Itagüí) — промисловому центрі та густонаселеному місті. Його було засновано у 1984 році в день закриття Фестивалю промисловості, торгівлі та культури. Одного разу колумбійці зрозуміли, що їм справді не вистачає спокою, і вийшли на вулиці, щоб оголосити всьому світу, що, окрім права на свободу, права на інформацію та права вибору, людина потребує права на лінощі.

Цікаві факти про лінь.

  • Лінощі – стан, з яким час від часу стикається кожна людина незалежно від її віку, статі, а також економічного стану.
  • Однією з ознак ліні – є так званий синдром бурого ведмедя. Це коли людина завжди хоче спати, незалежно від періоду доби та пори року. 
  • Ледарями у школі були Чарльз Дарвін, Альберт Ейнштейн, Вінстон Черчилль та багато інших відомих та видатних людей.
  • Є таке поняття як «сезонна лінь», вона може виникати через нестачу сонячного проміння чи з причини нестачі вітамінів.
  • «Добова лінь» – ще один відомий вираз, який означає, що лінощі в людини проявляються в певний час доби. Наприклад, «жайворонкам» дуже важко працювати вечорами, а людей, що належать до категорії «сов» не примусиш до роботи зранку.
  • Як би дивно це не звучало, але в деяких випадках від лінощів може позбавити спеціальна дієта. Під час цієї дієти необхідно вживати продукти, що сприяють синтезу мелатоніну. 
  • Лінь у чоловіків проявляється в 5 разів частіше, ніж у жінок. 

 

четвер, 18 серпня 2022 р.

Всесвітній день гуманітарної допомоги

 

19-го серпня святкують Всесвітній день гуманітарної допомоги. Цей день встановлено Генеральною асамблеєю Організації Об'єднаних Націй відповідно до резолюції від 11 грудня 2008 року. Так було увічнено пам'ять співробітника ООН Сержіу Вієйра ді Меллу, який загинув внаслідок вибуху готелю у Багдаді. Це сталося 19 серпня 2003 року.

Всесвітній день гуманітарної допомоги це одна з нагод гідно оцінити ту важку працю, яку щоденно виконують працівники гуманітарних місій і волонтери у боротьбі з різноманітними кризами.

Ще зовсім недавно в Україні мало хто знав про цю  дату. Та й саме питання гуманітарної допомоги не стояло на порядку денному. Війна в Україні призвела до того, що мільйони людей або були переміщені зі своїх домівок, або намагалися вижити в екстремальних умовах конфлікту та терміново потребували гуманітарної допомоги.

Сьогодні в Україні гуманітарною допомогою займаються як міжнародні місії, так і національні громадські організації, волонтерські рухи і благодійні фонди. В країні створено офіційну платформу для об’єднання волонтерських та державних ініціатив з гуманітарної допомоги в час війни - «СпівДія» (spivdiia.org.ua).

На базі зазначеної платформи відбувається взаємодія фізичних осіб, волонтерських організацій та фондів. В цей нелегкий час спротиву України російській агресії, весь світ єднається у відчайдушній боротьбі. Небайдужі громадяни роблять все, щоб забезпечити усім необхідним та допомогти тим, хто цього потребує. Добрі справи не залишаються непоміченими – вони як маяки світять для тих, хто чекає допомоги.

У Всесвітній день гуманітарної допомоги ми вшановуємо тих, хто поклав своє життя заради інших, а також Героїв, які продовжують самовіддано працювати, аби допомагати людям.

 Дякуємо за турботу і участь, підтримку та Ваші щирі і чуйні серця. Разом ми подолаємо будь-які негаразди.


вівторок, 16 серпня 2022 р.

Міжнародний день чорного кота


Умивався чорний кіт
Зранку, ввечері, в обід.
Намагався, муркотів,
Та відмитись не зумів.
(Елеонора Булгакова)

17  серпня відзначають Міжнародний день чорного кота. Значення  свята полягає в популяризації знань про цих тварин та в знищенні шкідливих забобонів, адже чорні коти - компаньйони, вправні мишолови й просто милі створіння і вони варті найкращого ставлення до себе з боку людей. У світі є чимало прихильників чорних котів, а власники цих тварин точно знають, що їхні улюбленці — найкращі.

Цікаві факти про чорних котів.

  • Починаючи з Середньовіччя, чорні коти стали асоціюватися з сатаною, відьмами та чаклунством. Деякі люди доходили до того, що вважали, що чорні коти – спільники відьом і перевертнів. Цей широко розповсюджений забобон призвів до жахливого масового вбивства чорних котів.
  •    Деякий страх і упередження щодо чорних котів все ще існує сьогодні. Багато притулків для тварин не віддають чорних котів протягом жовтня, побоюючись їхнього жертовного використання на Хеллоуїн.

  •  Стереотипне зображення вічно самотньої "кошатниці" – це не про хазяйку чорного кота. Принаймні у деяких частинах світу вважають, що чорні коти насправді можуть покращити особисте життя. Наприклад, в Японії самотні жінки, які мають чорних котів, приваблюють більше залицяльників. У Мідленді у Великій Британії чорний кіт – ідеальний весільний подарунок. Місцеві жителі вважають, що він приносить нареченій удачу та щастя.
  • У деяких культурах вірять, що коти можуть підсилити удачу та покращити фінансове становище. Моряки брали котів на борт кораблів, аби ті полювали на мишей. Британці вірили, що чорна кішка принесе кораблю удачу і гарантуватиме безпечне повернення додому. У піратів традиції були дещо іншими. Вони вважали, що чорний кіт, що йшов у їхній бік – це невдача, а чорний кіт, що відходить – удача. Якщо кішка сіла на корабель, а потім зіскочила, це означало, що корабель потоне.
  • У місті чорні кішки зустрічаються частіше, ніж у сільській місцевості. Чисельність кішок саме з чорної забарвленням шерсті в містах невблаганно зростає.
  • Чорна кішка в домі лікує його мешканців. Ця прикмета народилася від традицій, пов’язаних з потойбічними силами. Прикмета свідчить, що кішка може відчути хворе місце і вилікувати його своїм муркотанням.
  • Чорна кішка відрізняється стресостійкістю. Вона набагато легше переносить психологічні стреси, ніж її світлоокрашенні родичі.

понеділок, 15 серпня 2022 р.

Ювілей письменника: 120 років від дня народження Олеся Донченка

 

19 серпня виповнюється 120 років від дня народження українського письменника Олеся (Олександра) Васильовича Донченка (1902 – 1954), який посідає почесне місце в українській дитячій літературі. 

Народився Донченко 1902 року в містечку Великі Сорочинці на Полтавщині. Дитинство пройшло в селі Багачка Перша, де вчителював батько. Коли хлопцеві виповнилося десять років, сім’я перебралася до Лубен. Там пройшли дитинство і юність Донченка, там він закінчив чоловічу гімназію та курси позашкільної освіти.

неділя, 14 серпня 2022 р.

Серпневі свята

 

Серпень... Літо закінчується. Останній літній місяць, наче на прощання, дарує сонце та тепло. Але вночі вже відчувається, що осінь близько.  Земля ще прикрашена квітами, трави налиті цілющою силою, плоди – енергією сонця, а душі людей сповнені надією на добро та мир в Україні.

Серпень  багатий на церковні свята, які своїм корінням сягають сивої давнини і  мають унікальні звичаї і традиції. Серед них  день пророка Іллі, вшанування великомученика Пантелеймона, Преображення Господнє та Успіння Пресвятої Богородиці, три Спаси: Медовий, Яблучний і Горіховий, Успенський піст, який вважається одним із найважливіших.

14 серпня – Медовий Спас, відомий у народі як свято Маковія.
У цей день заведено освячувати в церкві  мед, а також “маковійчики” — букети з польових квітів, з обов’язковим додаванням макових голівок. Їх зберігають у будинку до весни як обереги. В цей день печуть коржі з маком, поливають  їх медом, бажаючи одне одному солодкого життя. У  цей день починається Успенський піст (14 – 27 серпня).  Не дозволяється їсти м’ясні, молочні продукти та яйця. Основною їжею мають стати горіхи, гриби, картопля, ягоди, фрукти та овочі.

19 серпня – свято Преображення Господнього, або Яблучний Спас -
одне з 12 найбільших християнських свят. Його відзначають на честь Преображення Ісуса Христа, який на горі Фавор показався у святій подобі своїм трьом учням – Петрові, Якову та Іванові. Його обличчя засяяло, мов сонце, а одяг побілів, наче сніг. Цього дня освячують садовину – яблука, груші, сливи, виноград, а також мед і обжинкові вінки з пшениці та жита. Святковою стравою  є печені яблука. Готують  пироги з яблучною начинкою. Яблучний Спас означає закінчення літа і настання осені. Дні стають коротшими, ночі – холоднішими. Кажуть: "Прийшов Спас, тримай рукавиці про запас".

28 серпня Успіння Пресвятої Богородиці. Його встановили на честь вшанування останніх днів земного життя Діви Марії. Це також одне з        дванадцятих свят. День смерті Пресвятої Богородиці церква називає Успінням, бо її тіло не зазнало тління, а одразу з душею було взяте до неба її сином Ісусом Христом. В цей день ідуть до церкви і просять захисту в Пресвятої Богородиці.
У народі це свято називають Перша Пречиста. С
вято Богородиці з нетерпінням чекали парубки та дівчата, оскільки після Успенського посту можна було свататися, справляти заручини і весілля. Люди жартували: "Прийшла Пречиста, сватів      несе нечиста". У народі вважали, якщо на Першу Пречисту йде дощ, то осінь буде погана, дощова і холодна, як не буде дощу – то тепла і суха

29 серпня Горіховий або Хлібний Спас – останнє велике свято літа. Цей день присвячений вшануванню Бога, збору врожаю та підготовці до зими. Таку назву свято отримало, бо до цього часу саме достигає ліщина, а значить – можна її збирати й заготовляти. У цей день у церквах святять горіхи, яблука, мед, хліб.


середа, 10 серпня 2022 р.

Сьогодні Всесвітній день лева

 Змалку всі ми знаємо, що лев — цар звірів. А ви знаєте, що ця велична тварина має своє свято? 10 серпня відзначають Всесвітній день лева (World Lion Day). Свято самої найкрасивішої і грізної тварини в світі було створене в 2013 році одним з найвпливовіших заповідників в світі для екзотичних кішок Big Cat Rescue, який є прихильником припинення жорстокого поводження з великими кішками в неволі і порятунку диких кішок від зникнення.

У багатьох з вас, мабуть, у дитинстві був  іграшковий лев,  ви бачили левів у кіно, можливо,  бачили левів у зоопарку, читали про них книги. І саме сьогодні, у Всесвітній день лева  ми пропонуємо вам згадати книги, які розповідають про цих граціозних хижаків.

Маряна Савка «Казка про Старого Лева» Старий Лев, втомившись володарювати, оселяється у славному Львові, у чудовій мансарді з вікнами на площу Ринок. Одного разу під час дощу стеля його помешкання починає текти – без ремонту не обійтися, і Старий Лев просить допомоги у своїх найближчих друзів – Крокодила, Слона та Жирафи. Щойно друзі прибувають до Львова, з ними стаються дивовижні історії...


 «Король Лев» Чудова дитяча книжечка за мотивами однойменного мультикуі. Книга Король Лев розповідає про Короля-Лева Муфасу, в якого народився спадкоємець Сімба. З самого дитинства допитливе маля стає жертвою злих інтриг дядька Шрама, що мріє стати королем савани. Сімбі доводиться пережити горе втрати, зраду та вигнання, але все ж таки він знаходить вірних друзів і справжнє кохання. Загартований випробуваннями суворого життя, Сімба у нелегкій боротьбі зі Шрамом відвойовує своє законне місце на троні, сповна зрозумівши, що значить бути справжнім Королем звірів.

Гелен Стівенс «Як сховати лева» Це чудова та неймовірно мила історія про дівчинку Іріс, яка дуже хотіла сховати лева. Лев просто прийшов в місто, щоб купити собі капелюха, а в результаті — довелося тікати від розлюченого натовпу. Добре хоч маленька Іріс зовсім не боїться лева. Вона готова заховати його у себе вдома від усіх... навіть від мами з татом. Але що буде, якщо лева помітять?
Ж. Роні-Старший «Печерний лев».
Повість переносить нас на десятки тисяч років назад, у кам'яний вік. Образно і захоплююче автор змальовує подорож двох доісторичних людей – юнаків Уна та Зура, які вирушили розвідувати нові місця полювання для свого племені. Мужність і винахідливість, розум і воля, вірність і міцна дружба допомагають героям долати перешкоди. Вони приручають гігантського печерного лева, який неодноразово приходить їм на допомогу.
К.С. Льюїс «Лев, Біла відьма і шафа»  Це найвідоміша частина серії "Хроніки Нарнії". Під час Другої світової війни чотирьох дітей, Пітера, Сьюзан, Едмунда та Люсі від повітряних бомбардувань евакуюють в сільську місцевість. І вони знаходять в старому будинку платтяну шафу, яка веде в загадкову країну. Нарнія була прекрасною державою, де живуть казкові персонажі. Це світ, в якому оживають старовинні легенди, існує Дід Мороз, тварини розмовляють. Але до влади прийшла злісна чаклунка. Разом з левом Асланом ці відважні дітлахи намагатимуться врятувати країну чарівництва        від   зла.

Дж. Адамсон «Народжена вільною», «Живе вільною», «Вільні назавжди» Знаменита трилогія відомої письменниці та натураліста розповідає про долю левиці Ельси, яка ще дитинчам потрапила до подружжя Адамсон. Автор описує природу та тваринний світ Кенії, привертає увагу читачів до питань збереження довкілля.