неділя, 14 серпня 2022 р.

Серпневі свята

 

Серпень... Літо закінчується. Останній літній місяць, наче на прощання, дарує сонце та тепло. Але вночі вже відчувається, що осінь близько.  Земля ще прикрашена квітами, трави налиті цілющою силою, плоди – енергією сонця, а душі людей сповнені надією на добро та мир в Україні.

Серпень  багатий на церковні свята, які своїм корінням сягають сивої давнини і  мають унікальні звичаї і традиції. Серед них  день пророка Іллі, вшанування великомученика Пантелеймона, Преображення Господнє та Успіння Пресвятої Богородиці, три Спаси: Медовий, Яблучний і Горіховий, Успенський піст, який вважається одним із найважливіших.

14 серпня – Медовий Спас, відомий у народі як свято Маковія.
У цей день заведено освячувати в церкві  мед, а також “маковійчики” — букети з польових квітів, з обов’язковим додаванням макових голівок. Їх зберігають у будинку до весни як обереги. В цей день печуть коржі з маком, поливають  їх медом, бажаючи одне одному солодкого життя. У  цей день починається Успенський піст (14 – 27 серпня).  Не дозволяється їсти м’ясні, молочні продукти та яйця. Основною їжею мають стати горіхи, гриби, картопля, ягоди, фрукти та овочі.

19 серпня – свято Преображення Господнього, або Яблучний Спас -
одне з 12 найбільших християнських свят. Його відзначають на честь Преображення Ісуса Христа, який на горі Фавор показався у святій подобі своїм трьом учням – Петрові, Якову та Іванові. Його обличчя засяяло, мов сонце, а одяг побілів, наче сніг. Цього дня освячують садовину – яблука, груші, сливи, виноград, а також мед і обжинкові вінки з пшениці та жита. Святковою стравою  є печені яблука. Готують  пироги з яблучною начинкою. Яблучний Спас означає закінчення літа і настання осені. Дні стають коротшими, ночі – холоднішими. Кажуть: "Прийшов Спас, тримай рукавиці про запас".

28 серпня Успіння Пресвятої Богородиці. Його встановили на честь вшанування останніх днів земного життя Діви Марії. Це також одне з        дванадцятих свят. День смерті Пресвятої Богородиці церква називає Успінням, бо її тіло не зазнало тління, а одразу з душею було взяте до неба її сином Ісусом Христом. В цей день ідуть до церкви і просять захисту в Пресвятої Богородиці.
У народі це свято називають Перша Пречиста. С
вято Богородиці з нетерпінням чекали парубки та дівчата, оскільки після Успенського посту можна було свататися, справляти заручини і весілля. Люди жартували: "Прийшла Пречиста, сватів      несе нечиста". У народі вважали, якщо на Першу Пречисту йде дощ, то осінь буде погана, дощова і холодна, як не буде дощу – то тепла і суха

29 серпня Горіховий або Хлібний Спас – останнє велике свято літа. Цей день присвячений вшануванню Бога, збору врожаю та підготовці до зими. Таку назву свято отримало, бо до цього часу саме достигає ліщина, а значить – можна її збирати й заготовляти. У цей день у церквах святять горіхи, яблука, мед, хліб.


Немає коментарів:

Дописати коментар