понеділок, 24 квітня 2023 р.

Чорнобиль. Порожня зона, край мовчання…

 

Чорнобильська катастрофа - це не лише екологічна трагедія, це історія ліквідаторів та місцевих мешканців, життя яких назавжди змінилося після аварії на АЕС.

26 квітня о 1:23, на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух. У результаті були зруйновані частина реактора та машинного залу. Спалахнула пожежа.  Вогонь перекинувся на дах третього енергоблока. Його гасили до 5 години ранку.


Радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували в Данії та Швеції, після чого

шведська влада звернулася до Москви із вимогою надати пояснення. Натомість у радіоактивному Києві, щоб показати світові, що, мовляв, нічого не сталося, 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей, в тому числі і дітей.

За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На Білорусь припало близько 60% шкідливих викидів. 

Наприкінці 1986 року зруйнований реактор Чорнобильської атомної станції накрили спеціальним "саркофагом". За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії.

8 грудня 2016 року Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила резолюцію, якою проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу.

Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2 293 населені пункти. У результаті катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 мільйонів гектарів земель.

Через відсутність людей, в чорнобильській зоні утворився умовний заповідник. Тут знайшла притулок безліч видів тварин та птахів. Також у мирний час до зони відчуження нерідко організовували екскурсії.

Чорнобильська катастрофа стала попередженням усьому людству, наскільки крихким може бути наше майбутнє з неконтрольованою радіацією. В день річниці Чорнобильської катастрофи про це варто нагадати усім світовим лідерам.


Немає коментарів:

Дописати коментар