вівторок, 15 листопада 2022 р.

Онлайн вікторина «Григорій Сковорода – український філософ-мандрівник»

 3 грудня 2022 року виповнюється триста років від дня народження Григорія  Савича Сковороди.  
Видатний український філософ і гуманіст, перекладач та поет, просвітитель і мислитель – ця людина була обдарована безліччю талантів та зробила вагомий внесок у культурне надбання України.

До цієї дати ми підготували онлайн вікторину на знання біографії та творчості українського філософа, поета та просвітителя Григорія Сковороди. На кожне питання є лише одна правильна відповідь. 

Запрошуємо до участі. Як писав Григорій Савич: «Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати – це наполовину завершити». 

Успіхів у вікторині! 

вівторок, 8 листопада 2022 р.

Цікаві факти про українську мову


9 листопада – День української писемності та мови. Свято було засновано в листопаді 1997 року. За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме з Нестора-літописця починається писемна українська мова.

До вашої уваги цікаві факти про українську мову.

22 травня 2019 року Кабінет міністрів затвердив нову редакцію українського правопису. Цей документ був розроблений на фундаменті української правописної традиції з урахуванням новітніх мовних явищ, що набули поширення в різних сферах суспільного, наукового й культурного життя.

16 липня 2019 року в Україні набув чинності закон про мову, завданням якого є об’єднати Україну, гарантувати кожній людині право на отримання інформації і послуг українською мовою в усіх публічних сферах на всій території нашої держави.

Упродовж століть українська мова зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, залежно від того, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус.

Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів.

Українська мова одна з найкрасивіших мов та визнана другою за мелодійністю мовою світу після італійської.

З погляду лексики, найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім іде польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).

В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”.

Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.

У 1933 році з правопису була вилучена літера «ґ», а в 1990 – повернена знову.

У «Короткому словнику синонімів української мови», де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово «бити» – аж 45!

Однією з «родзинок» української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть слово «вороги» має зменшувально-пестливу форму, яка вживається в гімні України. Пам’ятаєте: «…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці»?

Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Спробуйте вимовити “дихлордифенілтрихлорметилметан” (це хімікат для боротьби зі шкідниками).

У нашій мові є особливі слова – паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось приміром «Я несу гусеня», або ж «ротатор». 

Українську мову офіційно визнали літературною після видання “Енеїди” Івана Котляревського. Відтак, Котляревського вважають основоположником нової української мови.

Найстарішою українською піснею вважається балада “Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?”.

Найбільше перекладів серед українських творів має “Заповіт” Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.