понеділок, 23 травня 2022 р.

Пам'ятники Григорію Сковороді. До 300-річчя від дня народження Г. Сковороди


У грудні 2022 року виповнюється триста років від дня народження Григорія Савича Сковороди. Мандрівний філософ, просвітитель, поет, музикант, байкар – ця людина була обдарована безліччю талантів та зробила вагомий внесок у культурне надбання України. Вдячні нащадки увічнили його пам'ять в бронзі і мармурі. Оскільки не зберіглось жодного прижиттєвого фотозображення чи портрету з натури, лише копії портрету, то скульптори не могли відтворити портретну схожість, орієнтувались скоріше не на давні зображення, а на своє сприймання й внутрішнє бачення.

Сьогодні ми хочемо познайомити Вас з пам’ятниками Григорію Сковороді, які встановлені в містах та селищах України та за кордоном. 

Перший пам’ятник Григорію Сковороді був виконаний Надією Крандієвською в 1919 році для встановлення на Брянському вокзалі у Москві. Під час встановлення, виготовлений з гіпсу, монумент був зруйнований через падіння частини п'єдесталу. 

Кілька пам'ятників створив Іван Кавалерідзе. Перший пам’ятник за його проектом був відкритий 1922 року в Лохвиці Полтавської області, на батьківщині філософа. Під час війни монумент, зроблений з бетону, був пошкоджений, але відновлений автором у бронзі у 1972 році.



У 1977 році з’явився пам’ятник Григорію Сковороді в Києві на Контрактовій площі.  Григорій Сковорода, звернений обличчям до Києво-Могилянської академії, де він провів декілька років свого життя і як студент, і як викладач. Сковорода ніби повертається до своєї альма-матер.

Пам'ятник видатному українському гуманісту-просвітителю, розташований у Покровському сквері Харкова у вигляді бронзової величної постаті з мармуровою табличкою біля підніжжя. відкрито 3 вересня 1992 року. Авторами пам'ятника є архітектор Юрій Шкодовський і скульптор Іван Кавалерідзе. Сковорода  ніби вийшов з книгою з воріт Покровського монастиря,   де викладав у Колегіумі  в 1759—1769 роках. У 2009 році була проведена реконструкція пам'ятника філософу.

У 2012 році біля головного корпусу педагогічного університету в Харкові  відрили пам’ятник мислителю. Людина виняткових здібностей, гострого розуму, завжди про щось думаюча. Таким Григорія Сковороду й зобразив автор пам’ятника С. Гурбанов.


У 2013 році у селищі Бабаї Харківської області було урочисто відкрито погруддя Г.С. Сковороди (автор погруддя – скульптор С.Ястребов).





  Пам'ятник Григорію Сковороді, який
виконаний з білого каменю та сягає близько двох з половиною метрів, знаходиться на території головного корпусу Хмельницького інституту соціальних технологій. Погруддя мислителя стоїть на високому колоноподібному постаменті, а у його підніжжя лежать вічні цінності філософа – Біблія, книга Платона, Азбука та ліра.  


Пам'ятник Григорію Сковороді на території МАУПу в Києві. Автори Олесь Сидорук та Борис Крилов. 2005 рік.


Пам'ятник на подвір'ї  Меморіального музею  Г. Сковороди в Переяславі. Автор  Володимир Луцак. 1986 рік.


Чорнухи, Полтавська область.  Автор Микола Коган.1972 рік.

Скульптура в парку Національного літературно-меморіального музею
Г. С. Сковороди в селі
Сковородинівка Харківської області Автор С. Сбітнєв. 2007 рік.

Яготин, скульптура С. Сковороди поряд із майстернею-музеєм М. Малинки. 1960-ті роки. Автор Микола Малинка.


Погруддя на території природно-історичного комплексу Г. Сковороди в селі Коврай  Черкаської  області.    Автор Іван Кавалерідзе, 1972 рік.

Парк Книги на Алеї митців  м. Любляна Словенія. Автор Сейфадін Гурбанов, 2016 рік.   


   У 2021 у Сквері Мислителів у старому центрі Харкова відкрили скульптурну композицію, яка складається з трьох фігур: українського філософа,  поета і педагога Григорія Сковороди, азербайджанського просвітника, філософа і громадського діяча Мірзи Фаталі Ахундова та казахського поета, мислителя, реформатора культури Абая Кунанбаєва. Ця композиція символізує дружні відносини між Україною, Казахстаном і Азербайджаном.


Джерела: http://surl.li/bzsmm

                http://surl.li/bzsnd 


Немає коментарів:

Дописати коментар