середа, 27 квітня 2022 р.

Світлий тиждень

 

Тиждень після Великодня називається Світлим. За традиціями, на Великдень Бог відпускає душі померлих на землю. Впродовж тижня після Великодня заведено виставляти на вікно запалену свічку, щоб душі знайшли дорогу додому, а також кілька крашанок, щоб задовільнити їхній голод. А в поминальну неділю душі повертаються назад на небо. Наприкінці Світлого тижня прийнято згадувати покійних рідних та близьких. У народі поминальні дні називають Проводами, Червоною Гіркою, Гробками. Церковна назва – Радониця або Батьківський день.

Залежно від традицій у різних регіонах, дати поминальних днів відрізняються.

Так, Червона Гірка або Фоміна неділя в народному календарі припадає на наступну неділю після Великодня. Цього року – 1 травня. Проводи відзначають у понеділок – 2 травня.

День поминання Радониця  у церковній традиції завжди випадає на 9-й день після свята Великодня. 2022 року  відзначається у вівторок - 3 травня.

У ці дні прийнято приходити на цвинтар і залишати біля могил рідних шматочок освяченої паски, виликоднє яйце, запалену свічку.

Вважається, що слово "радониця" походить від слова "радість", що пов'язано зі світлим чудом воскресіння Сина Божого та перемоги життя над смертю.

Тому на Радоницю заборонено сумувати за близькими, що пішли, але від гучних розмов і сміху варто утриматися. Не рекомендується приносити на цвинтар алкоголь.


Традиція поминальних днів

У поминальні дні віруючі традиційно відвідують храм,
ставлять свічки, моляться про заспокоєння душ покійних, замовляють молебень за упокій, залишають продукти на помин душі.

Також у ці дні прийнято відвідати могили на кладовищі, понести квіти і вінки, роздати милостиню, цукерки та паски на помин душі померлих. А вдома готують поминальний обід і збираються всією сім'єю, щоб пом'янути померлих.

В цьому році через активні бойові дії та небезпеку мінування у низці міст України заборонили відвідування кладовищ на поминальні дні.


понеділок, 25 квітня 2022 р.

Чорнобиль - трагедія сторіччя

 

26 квітня 1986 року світ став свідком однієї з найжахливіших катастроф за всю історію ядерної енергетики. Того дня відбувся вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС. Спалахнув реактор, в якому у той час знаходилося близько 200 т урану. Крізь зруйновану обшивку радіоактивні речовини вирвалися назовні, отруюючи усе живе навколо в радіусі багатьох кілометрів.

Витік радіації, який тоді стався, прирівнюють до вибуху 500 атомних бомб, скинутих США у 1945 році на Хіросіму. А поширення реактивного матеріалу було настільки масштабним, що радіоактивні дощі випали по всій Європі, навіть у віддаленій Ірландії.

Чорнобильська катастрофа настільки глобальна, що їй привласнили 7-й рівень небезпеки за Міжнародною шкалою ядерних подій (INES). До слова, 7-й рівень небезпеки також присвоїли аварії на АЕС “Фукусіма-1” у Японії, яка сталась у 2011 році внаслідок землетрусу.

Потужний витік радіації “пофарбував” ліс неподалік Чорнобильської АЕС у яскраво рудий колір. З того часу він називається “Рудий ліс”.

Через роки після аварії на цій території утворився умовний заповідник. В чорнобильській зоні знайшла притулок безліч видів тварин та птахів, серед яких все частіше можна зустріти рідкісні види. До зони відчуження нерідко організовують екскурсії, і бажаючих неймовірно багато. А журнал Forbes навіть включив це місце до переліку найекстравагантніших туристичних місць.

 



субота, 23 квітня 2022 р.

Світлого Вам Великодня

 Великдень святкують у всьому світі. Назвати цей день рядовим святом було б неправильно, адже воно вважається культовою подією світової історії і головним днем ​​у році для всіх православних християн. Кожен, хто шанує це свято, отримує надію на порятунок, адже воскрес Христос. Світле Воскресіння прийнято наповнювати добрими справами, чимало обрядів і традицій в Україні пов'язане з ним.




пʼятниця, 22 квітня 2022 р.

Всесвітній день книги та авторського права


23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського 
права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання.

        Ми підготували для Вас Інтерактивний плакат з виданнями, де в сюжеті йдеться мова про книгу або про письменника. Для того щоб ознайомитися з книгою – натисніть на неї.

        У всьому світі є безліч чудових памятників книгам, гідних нашої уваги. Пропонуємо познайомитися з деякими із них. Для цього Вам потрібно перейти на другу сторінку плакату натиснувши на знак >


Факти про Всесвітній день книги та авторського права:

·                     Чудова традиція святкування Дня книги народилась у Каталонії, де 23 квітня  – у День Святого Георга – традиційно дарували троянду за кожну куплену книжку.

·         Причиною для вибору саме цієї дати послужило те, що багато відомих письменників народились або померли 23 квітня. Наприклад, М. Сервантес, В. Шекспір, Л. Вега, М. Дрюон, В. Набоков та ін. До названих можна також зарахувати Григорія Тютюнника, Василя Земляка, Олександра Гаврилюка, Андрія Куркова.

·                     Саме 23 квітня, у день смерті письменника М. Сервантеса, з 1976 року відбувається нагородження переможців Премії Міґеля де Сервантеса. Кандидатами на премію є письменники з іспаномовних країн. Премією відзначають за загальні творчі досягнення, а не за конкретну книжку. Переможець отримує грошову винагороду в розмірі € 125 000.

·                         Всесвітній день книги та авторського права відзначають щорічно, починаючи з 1996 року.

 ·         Одна з традицій Всесвітнього дня книги та авторського права – обрання міста, що на рік стане Світовою столицею книги. Ця традиція, яка, окрім того, є дієвим способом популяризації книг і читання загалом, запроваджена 2001 року. Тоді столицею було обрано Мадрид.