Петро Могила увійшов в історію як непересічний політик, письменник, меценат та просвітитель. З його іменем пов’язане заснування в Україні першого вищого навчального закладу – Києво-Могилянської академії.
Він народився 21(31) грудня 1596 року в знатній сім'ї правителя Валахії (Румунія) та Молдови, став блискучим офіцером, а потім найвідомішим і найавторитетнішим київським митрополитом. Проживши всього недовгі 50 років, він зумів відстояти інтереси стародавньої православної віри в Україні та Білорусі всередині Речі Посполитої, досягнувши рівності православних, уніатів та католиків. Він умів бути незалежним сам і зберігати незалежність української Церкви, а Київ за часів Петра Могили знову набув слави одного з центрів європейського православ'я. Петро Могила енергійно боровся за відбудову та оновлення православних храмів, підтримку братств, створення мережі навчальних закладів на чолі з Києво-Могилянською академією та збільшення потужності Лаврської друкарні. Він залишив у спадок майже двадцять творів на церковно-теологічні, філософські, просвітницькі теми. Остання з його праць, «Требник», вийшла у світ за два тижні до його смерті, а використовується в повсякденні Української Православної Церкви й донині – в усіх без винятку її єпархіях і парафіях.
Перед
смертю Петро Могила заповів свою велику бібліотеку Київській
колегії. Передав він цьому навчальному закладу і свою нерухомість та значну
суму грошей. Багато заповів він і Києво-Печерській лаврі та іншим українським
монастирям.
«Безділля породжує гріх», – це одне із багатьох повчань і премудростей, залишених нам Петром Могилою. 1996 року Петро Могила був канонізований і став першим святим, якого визнає Українська Православна Церква всіх конфесій. У 1991 році було відкрито університет "Києво-Могилянська академія", який згодом набув статусу національного.
Немає коментарів:
Дописати коментар