18 жовтня етнографічний куточок просто неба у сквері «Родинного відпочинку» мікрорайону «Хімік» поповнився ще одним експонатом: скам'янілим деревом (араукарія).
Унікальні скам'янілі дерева притягують своєю незвичністю і таємничістю. Араукарії - своєрідні свідки середовища і геологічних подій, що мали місце на території сучасної північно-західної частини Донбасу близько 250 млн. років тому.
Вчені пояснюють явище так: 250 мільйонів років тому, а може і ще раніше, в цих краях хлюпалося тропічне море. Земний екватор тоді проходив у незвичному для сучасності місці - він був десь на широті нинішнього Києва. Тому і клімат був зовсім іншим: вологим, спекотним, тропічним. І рослинність була відповідна - скрізь простягалися заболочені морські береги, на яких височіли гігантські хвощі-каламіти, ліси, в яких дерева досягали 40-50 метрів (уявіть собі - це нинішні 9-ти поверхові будівлі!). Можливо, в той період пронісся смерч і вирвав ці дерева з корінням, вони впали у воду, де тривалий час перебували без контакту з повітрям. Це дозволило їм зберегтися - вони практично не розкладалися. Скам’янілі дерева опинилися під товщею осадових порід (нині осадові породи кам’яновугільного періоду на Донбасі досягають 11-кілометрової глибини). Морська вода поступово вимивала зі стовбурів органічні речовини, замість них накопичувалися мінеральні. Цей процес скам’яніння тривав мільйони років.В 1973 р. неподалік міста Дружківки Донецької області знайшли скам’янілі дерева. На площі в один гектар
серед твердих, наче граніт, пнів було розсіяно безліч скам'янілих шматків
дерева. А вже з 1975 року території знахідки було присвоєно статус геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення.
Шановна громадо, будь
ласка, бережливо ставтеся до артефактів, бо ми самі робимо історію і передаємо її
з покоління в покоління. Пам’ятайте, історія - це наша культурна спадщина.
Про всі об’єкти
етнографічного куточку більш детально ви
зможете дізнатися з періодичних видань, які подарував нашій бібліотеці В. В. Давиденко.
Джерело: https://kolokray.com/uk/f/okamenevshie-derevya.html
Немає коментарів:
Дописати коментар