«Я мрію так життя прожити, щоб у плодах моїх хитались віти, щоб розроставсь в глибинах корінь мій.» Михайло Стельмах
24 травня народився Михайло Панасович Стельмах - один із найяскравіших знавців багатств української мови, самобутній, цікавий талант, видатний художник слова. Одночасно – поет і прозаїк, драматург і фольклорист, публіцист і кіносценарист.
Його романи вважаються своєрідною енциклопедією українського села. Нажаль, сьогодні про Стельмаха ми чуємо не так часто. І тому, саме зараз, варто підняти і донести до всіх прихильників української літератури все багатство його творчості.
Письменник боровся за можливість сказати головне: про правду і кривду, про хліб і сіль, про високу моральність і працьовитість рідного народу, про любов і материнство, про красу української мови і пісні.
Кращі твори Михайла Стельмаха – це автобіографічні повісті «Гуси-лебеді летять» і «Щедрий вечір». У творах перелилися дитячі враження і досвід дорослої людини.
З великою любов'ю згадує письменник своїх рідних — батька, матір, діда. Саме від них він отримав перші уроки людяності, відчуття прекрасного, здатність до мрії, почуття гумору й проніс їх через усе життя. «Ніщо так не підносить людину, не надихає на добро, як любов. Власне, все гарне на світі починається з любові, і закінчується, коли любов помирає», - говорив Стельмах.
В роки Другої світової війни Михайло Стельмах служив на фронті. Враження воєнних літ було відтворено суровою правдою життя в романах «Велика рідня», «Правда і кривда», «Дума про тебе», «Чотири броди».
Він написав також кілька п'єс: драму «На Івана Купала», трагедію «Зачарований вітряк», «Золота метелиця», комедію «Кум королю», створив сценарій документального фільму «Живи, Україно!», брав участь у створенні кінофільмів за своїми творами.
Поезію Стельмаха відзначає глибокий ліризм, пісенність, емоційність, вплив фольклору, багатогранність тематики.
З лагідною усмішкою, з теплим гумором, цікаво й дотепно писав Михайло Панасович казки та вірші для дітей.
У основі багатьох поезій для дітей лежать народні казки, вигадки, дотепні небилиці: «У сестрички дві косички», «Весна-весняночка», «В їжаковім вітряку», «Колосок до колоска», «Як журавель збирав щавель», «Маленька Оленка» тощо. Ці щирі, по-народному мудрі казки поправу ввійшли до золотого фонду української дитячої літератури.
За роман «Велика рідня» в 1951 році письменник був удостоєний звання лауреата Державної премії, а за роман «Чотири броди» у 1980 році – Державної премії імені Тараса Шевченка.
Михайло
Стельмах був і залишається в пам'яті українського читача як літописець українського села, хранитель правди і добра на землі.
Пропонуємо книги Михайла Стельмаха,
які є в нашій бібліотеці.
Читайте з задоволенням!
Немає коментарів:
Дописати коментар