четвер, 20 травня 2021 р.

День вишиванки в нашій бібліотеці

 

Сьогодні, в третій четвер травня, відзначається Всесвітній день вишиванки – свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. 

Третій четвер травня обраний не випадково. Засновники акції наполягають на тому, аби День вишиванки припадав саме на будень, а не на вихідний, наголошуючи, що вишиванка – органічна складова життя та культури українців.

В цьому році відзначається ювілейний 15 день вишиванки.

До цього свята ми підготували книжково-ілюстративну виставку «Обереги українського народу», відео-презентацію «Наших оберегів кольори» та провели розповідь про родинний оберіг українців - вишиванку. Яскравим та позитивним продовженням заходів у бібліотеці став майстер-клас з виготовлення вишиванки в техніці орігамі. Дітям дуже сподобалось заняття, особливо, «вишивка» сорочок. Вишиванка власного авторства стала чудовим сувеніром на згадку для кожного!


 


Цікавинки про українську вишиванку

·       Здавна для українців вишиванка відігравала не стільки функцію одягу, як була своєрідним оберегом від різного зла. Тому візерунки на сорочках та сукнях наносили на рукави, коміри і поділ.

·       Своїми особливими узорами та поєднанням кольорів на вишиванках може похвалитися не лише кожен регіон України, а й навіть окремі села. Сорочки можуть відрізнятися за фасоном, кольором, візерунком.

·       Узори вишивки загалом можна поділити на три великі групи: геометричні, рослинні, тваринні та антропоморфні (такий, що нагадує людину) орнаменти. Рослинні традиційно вишивали на жіночому вишитому одязі, геометричні – на чоловічому.

·       Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Перш ніж братися за роботу дівчина зазвичай постилася, молилася і мила руки.

·       Тривалий час вишивка була своєрідною візиткою людини. За орнаментом і кольорами можна було дізнатися про її вік, сімейний стан, соціальний статус. Приміром, сорочку із вишитими квітами носили лише молоді дівчата. Нині ж вишивка виконує більше декоративну функцію.

·       Рекордну кількість людей, одягнутих у вишиванки, було зафіксовано у День Незалежності в 2011 році у місті Рівному. Згідно із Книгою рекордів України, на центральному Майдані тоді зібралося 6570 людей у вишиванках


Немає коментарів:

Дописати коментар