четвер, 15 квітня 2021 р.

Міжнародний день культури. Незвичайні бібліотеки світу.

15 квітня — Міжнародний день культури

Він був запроваджений на честь прийняття 15 квітня 1935 року міжнародної угоди
«Про охорону художніх та наукових установ та історичних пам’яток». Ідея створення організованої охорони культурних цінностей належить видатному художнику і діячеві російської й світової культури Миколі Реріху, який вважав культуру головною рушійною силою на шляху до вдосконалення людського суспільства, бачив у ній основу єднання людей різних національностей і віросповідань.
Велике значення для розвитку культури, науки, освіти належить саме бібліотекам. Ми глибоко переконані - у людства ніколи не зникне потреба в інформації, книгах, читанні, вона була і буде завжди. Як сказав академік Дмитро Ліхачов: «Якщо, не дай Бог, через війну або якогось страшного катаклізму загинуть музеї, театри, університети, а бібліотеки якимось чином залишаться, - культура буде відновлена».

Перші бібліотеки з'явилися приблизно в 2600 до н.е. У той час вони представляли собою архіви глиняних табличок, які розміщувалися в храмах. Згодом вони еволюціонували і перетворилися в спеціальні величні споруди.

Зараз, за даними Міжнародної Федерації бібліотечних асоціацій і установ, в світі налічується 569,6 тис. бібліотек, в яких зберігається понад 20 млрд. книг, 1,5 млрд. мікрофільмів і більше 10 млрд. одиниць періодики.

     Пропонуємо Вам декілька дивовижних сучасних бібліотек світу.

 

Бібліотеку Клементінум в Празі (Чехія) по праву можна назвати найкрасивішою бібліотекою в світі. Створена в 1722 році, вона практично не піддавалася змінам. Відвідувачі можуть на власні очі побачити, як були влаштовані книгосховища в ті далекі часи, і перейнятися духом XVIII століття. Сьогодні бібліотека займає величезну площу в 20 тис. квадратних метрів і зберігає більш ніж 22 тис. рідкісних книг. Дивовижні фрески покривають навіть стелю, і сама дрібна деталь інтер'єру - витвір мистецтва.

 

Національна бібліотека Великобританії найбільша в світі по числу одиниць зберігання (понад 170 мільйонів). Серед цінностей - рукописи Леонардо да Вінчі, два примірника Біблії Гутенберга. Бібліотека має право на безкоштовний примірник кожної нової книги, опублікованої в Сполученому Королівстві. 


Бібліотека Александріна (Єгипет) побудована на місці знищеної майже дві тисячі років тому Олександрійської бібліотеки та  розташована всередині басейну і виконана у формі диска, що уособлює одночасно і схід сонця знань, і давньоєгипетського бога сонця Ра. На цей проект було виділено близько 240 мільйонів доларів.

 

У квітні 2018-го року у мексиканському місті Сьюдад-Ідальго вилучений  зі служби літак Boeing 727 переобладнали в бібліотеку, яку назвали «Бібліотека в хмарах». Фюзеляж Boeing 727 оснащений новітніми технологіями. У задній частині літака розміщений читальний зал, де відвідувачі можуть посидіти за читанням традиційних паперових книжок. Водночас у кабіні можна спробувати свої сили в управлінні літаком за допомогою симулятора польоту віртуальної реальності.

 

Найбільша публічна бібліотека в Європі разташована в Бірмінгемі (Англія). Бібліотека відрізняється оригінальним цікавим фасадом у вигляді переплетених металевих кілець.

 

Якби список Нових чудес світу становили прямо зараз, в цей почесний ТОП точно увійшла б бібліотека в районі Біньхай (північний Китай).

Величезна біла будівля в футуристичному стилі нагадує фантастичний собор з фільмів про далеке майбутнє. Але те, що знаходиться всередині, вражає ще більше. Кожен, хто зайде в бібліотеку, відчує себе героєм голлівудської наукової фантастики: будівля заповнене книгами буквально з підлоги і до стелі. Але замість звичних довгих рядів полиці розташовані хвилеподібно, безперервними лініями. Так що складається враження, ніби потрапив в нескінченний книжковий вир.

 

Національна бібліотека Казахстану більше схожа на літаючу тарілку або раковину якого-небудь морського молюска. Вибір форми будівлі не випадковий. У такому варіанті сонце максимально довго і яскраво зможе висвітлювати приміщення всередині бібліотеки.

 


Бібліотека, яка знаходиться в північній турецькій провінції Карабюк, привертає увагу людей своєю унікальною архітектурою - у вигляді гігантської книжкової полиці.

У бібліотеці знаходяться понад 60 тисяч друкованих книг і кілька мільйонів електронних публікацій. Вона оснащена всіма передовими технологіями, працює в режимі 24/7, адже тут діє «електронний бібліотекар» - автоматична система зчитування коду.


Будівля бібліотеки Луї Нюсера (Франція) є першою в світі населеною скульптурою! Доступ до «мозку» пересічному читачеві або туристу заборонений. У статуї працюють тільки адміністративні відділи бібліотеки. Сам же фонд і читальні зали розташовані в більш традиційному будинку по сусідству.

 

Бібліотека Гейзеля, яка розташована у Сан-Дієго (США), названа в честь письменника, відомого як Доктор Сьюз («Як Грінч вкрав Різдво»). Ромбовидна структура на підпорах-руках не раз з'являлася в кіно («Місія нездійсненна», «Помідори-вбивці наносять удар у відповідь»).

 

Будівля бібліотеки імені Сандро Пенни (Італія) виконана у формі літаючої тарілки з прозорими рожевими стінами. Футуристичний інтер'єр, змішання штучного і природного освітлення, звукова ізоляція, цілодобовий режим роботи - все це притягує сюди читачів різного віку зі всього світу.

 


Поєднувати кафе і бібліотеку придумали вже кілька десятиліть назад. Але найвдаліший приклад цьому можна побачити в одній з кав'ярень Манхеттена. Незважаючи на свої невеликі розміри, це - повноцінна бібліотека. І стелажі з книгами там розташовані навіть на стелі!

 

У Німеччині побудована «космічна бібліотека». Будівля має кулясту форму і нагадує бойову космічну станцію «Зірка смерті» з культової кіноепопеї «Зоряні війни».

 

 

 

Розкішні сучасні бібліотеки можуть перебувати не тільки в центрі мегаполісів. Так, наприклад, в колумбійському місті Медельїн бібліотека розташована в джунглях. Завдяки незвичайному дизайну бібліотека нагадує величезні скелі. Всередині трьох скель-багатогранників розташований цілий культурний центр і численні читальні зали з сучасними комп'ютерними класами. Бібліотека в буквальному сенсі стала «гранітом науки».

У грудні 1983 року у центрі нашого міста з'явилася нова будівля Центральної міської бібліотеки, яка має форму розгорнутої перед читачем кнги. Сьогодні це інформаційний культурний, досуговий центр з просторими приміщеннями, сучасним обладненням. який приваблює мешканців міста.

 


 

1 коментар:

  1. Супер! Наша центральная библиотека гармонично вписалась в список...

    ВідповістиВидалити