10 квітня 1925 року видавництвом «Скрібнерс» був опублікований роман американського письменника Френсіса Скотта Фіцджеральда «Великий Гетсбі», найвідоміший літературний твір «століття джазу». Свій роман Фітцджеральд писав в самий розпал бурхливих 20-х років минулого століття. Дія роману розвивається неподалік від Нью-Йорку, на «золотому узбережжі» Лонг-Айленда, серед вілл багатіїв. У центрі сюжету - історія кохання з детективною і трагічною розв'язкою.
На відміну від ранніх творів Фіцджеральда, «Великий Гетсбі» ретельно редагувався і відточувався автором, так як письменник вірив, що цей роман може принести йому визнання.
Багато сумнівів у автора було не тільки з приводу створюваних образів, а й до назви твору. Було декілька варіантів: «Навколо сміття і мільйонерів», «Гетсбі - Золотий капелюх», «Шалений коханець» і «По дорозі в Уест-Егг». І тільки за тиждень до публікації Фіцджеральд вирішив назвати його «Великий Гетсбі».
За життя автора роман не користувався великою популярністю. Перше видання вийшло тиражем лише близько 24 000 примірників. З тих пір було продано більше 25 млн. примірників по всьому світу.
Роман «Великий Гетсбі» незабаром після публікації був інсценований на Бродвеї і екранізований Голлівудом. Роман «Великий Гетсбі» був екранізований 5 разів.
Вперше він вийшов на екрани в 1926 році. Це була американська німа мелодрама. Фільм вважається загубленим, тому що жодної його копії до сих пір не знайдено, і єдиним наочним доказом існування фільму залишається однохвилинний ролик, який був опублікований в 2004 році і зберігається в бібліотеці Конгресу США. Ця екранізація стала єдиною, яку зміг побачити автор роману і вона йому не сподобалася. Фіцджеральд разом з дружиною пішли з кінозалу, навіть не додивившись фільм до кінця.
Фільм, який був знятий в 1949 році, не залишив хоч якогось помітного сліду в історії кінематографа.
У 1974 році британський режисер Джек Клейтон до екранізації цього роману підійшов з розмахом, на головні ролі запросив зірок першої величини, але очікуваної віддачі не отримав. Фільм був удостоєний 2-х премій «Оскар», але тільки в технічних категоріях: Кращий дизайн костюмів і Краща музика.
У 2000 році на екрани виходить британсько-американський телефільм «Великий Гетсбі», знятий режисером Робертом Марковицем.
Про фільм кажуть, думають і хочуть говорити - це значить, що він зачепив. Фільм наповнений метафорами, цитатами, образами.
І, наостанок, хочеться сказати словами критика Сергія Обзоркіна: «Фільм, який треба дивитися обов'язково. Книгу подужати куди складніше, а проблеми, підняті Фіцджеральдом, актуальні і сьогодні. Тим більше сам фільм під стать Гетсбі - яскравий, гучний, дивно красивий і романтичний».
Немає коментарів:
Дописати коментар